poniedziałek, 26 grudnia 2016

EUROPA

POLSKA

Morskie Oko - to najbardziej popularne miejsce w Tatrach. Nad tym największym, polodowcowym jeziorze, możemy spotkać tłumy turystów. Właściwie natężony ruch turystyczny trwa tutaj od początków maja do końca września ze szczytem w okresie wakacji letnich. Co przyciąga w to miejsce tak wielu turystów. Przede wszystkim piękne widoki na szczyty Tatr Wysokich, w tym najwyższy szczyt w Polsce - Rysy. Tak samo pewnie samo jezioro, położone wśród lasów i wznoszących się w górę skał. Dodatkowo, nad brzegiem jeziora znajduje się schronisko górskie, gdzie można usiąść, coś zjeść i wypić rozkoszując się otaczającą przyrodą.
















Samo Morskie Oko położone jest w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m i ma powierzchnię blisko 35 ha. Zwane też Rybim Jeziorem lub Stawem z uwagi na zarybienie co jest raczej rzadkie w przypadku tatrzańskich jezior. Pierwsze informacje o Morskim Oku pochodzą z końca XVI wieku i są związane z wypasem owiec w tym rejonie. Zresztą to była główna funkcja tych pięknych okolic do początków XIX wieku. Wtedy dopiero odkryto turystyczne walory jeziora, wybudowano pierwsze schronisko górskie oraz ukończono w 1902 roku drogę nad Morskie Oko zwaną Drogą Oswalda Blazera.


















FRANCJA

Mont Saint Michel - opactwo powstało wokół granitowego szczytu w początkach VIII wieku. Nosi swą nazwę na cześć Archanioła Michała, który według legendy ukazał się biskupowi sąsiedniego miasta i nakazał mu zbudowanie opactwa na swoją cześć. Z czasem skromna kaplica przeobrażała się w ogromną twierdzę. Powstało także miasteczko u jej podnóża. Nie przewidziano, że morze będzie odcinać Mont Saint Michel od świata. Przypływ powtarza się dwa razy w ciągu doby, a każda zbliżająca się fala jest ogłaszana zawczasu przez bicie dzwonów na szczycie. Jak mówił Victor Hugo, prędkość z jaką następuje przypływ porównać można do galopującego konia. Obecnie wzgórze Mont Saint Michel staje się całkowicie wyspą jedynie przy bardzo dużych przypływach występujących 53 razy w roku. Zwiedzający otrzymują ulotki z porami pływów i niesamowite zjawisko naturalne oglądają z bezpiecznej odległości. Podczas przypływu miasteczko połączone jest z kontynentalną Francją jedynie wąską groblą długości 1800 metrów.


















W średniowieczu klasztor Mont Saint Michel był znanym ośrodkiem nauczania, po rewolucji stał się więzieniem, a obecnie jest pomnikiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. Zespół klasztorny obejmuje kościół opactwa Benedyktynów, opactwo w stylu romańskim i arcydzieło architektury gotyckiej - słynny klasztor La Merveille, skonstruowany przez mnichów w XIII wieku. Mont Saint Michel otaczają mury, które skutecznie obroniły miasto podczas wojny stuletniej. Zwiedzanie rozpoczyna się od wielkiego tarasu przed kościołem, skąd rozciąga się wspaniały widok na zatokę.



















NORWEGIA

Fiordy - są to głębokie, wąskie i kręte zatoki powstałe przez zatopienie doliny lodowcowej w wyniku podnoszącego się poziomu morza. Występują u wybrzeży Norwegii, Grenlandii i Chile. Cechą charakterystyczną fiordów są, schodzące niekiedy nawet na kilometr poniżej poziomu wody, strome ściany. Najgłębszym fiordem na świecie jest Sologne w Norwegii, o 1300 m. głębokości.















Z kolei najdłuższy jest kanadyjski Admiralty Inlet na północno-zachodnim wybrzeżu Ziemi Baffina. Ma długość 370 km, a jego szerokość u ujścia wynosi ponad 30 km.
Najwięcej fiordów na świecie posiada Norwegia. Gdyby policzyć ich łączną długość, linia brzegowa Norwegii wyniosłaby 21 350 km (w rzeczywistości 2 650 km). Najdłuższym z norweskich fiordów jest Sologne, który ma ok. 204 km długości.


GRECJA

Santorini - to miejsce niezwykłe. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą wyspę archipelagu cykladzkiego. Historia Santorini jest nieodłącznie związana z jej geologią. Współczesny kształt zawdzięcza jednej z najpotężniejszych erupcji wulkanicznych w historii. W jej wyniku wyspa zyskała kształt półksiężyca z mniejszymi wysepkami, leżącymi po jej stronie zachodniej, powstałymi w efekcie późniejszych wybuchów wulkanu. Jedna z hipotez wiąże Santorini z zatopioną Atlantydą. Drzemiący wulkan co jakiś czas daje o sobie znać, przeobrażając wygląd wyspy. Lekkie wstrząsy odczuwane są przez cały czas i przypominają o przemijalności tego ziemskiego raju.


 Film przedstawia malowniczy krajobraz miasta osadzonego na zboczach góry. Zapraszam do oglądania.







Klif mieni się kolorowymi warstwami skał, naniesionych podczas erupcji. Głównie jest to pumeks i popioły wulkanicznie w niezwykłych barwach: od czerni przez szarość i brąz do czerwieni. Atmosferę wyspy tworzą wiszące na stromym klifie nad kalderą białe domki z błękitnymi oknami i drzwiami, wąskie uliczki i kręte, niekończące się schody. Z tarasów między budynkami roztaczają się niezapomniane widoki na położone w dole morze.
















SŁOWACJA

Dobszyńska Jaskinia Lodowa - ze względu na swoje znaczenie i unikatowe walory należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie, a w 2000 roku została wpisana na listę UNESCO. Zainteresowani? No to jedźmy dalej. To co wyróżnia ten obiekt, spośród innych, to fakt, iż zlodowacenie od tysięcy lat utrzymuje się na wysokości 920 – 950 m. n.p.m., dla porównania, zlodowacenia w słynnych lodowych jaskiniach w Alpach Austriackich znajdują się około 200 metrów wyżej. Lód utrzymuje się tutaj dzięki szczególnemu ukształtowaniu jaskini, której poziom opada od strony wejścia. Zaledwie 110 km od Zakopanego (odległość drogowa) znajduje się jedna z największych jaskiń lodowych w Europie – grzechem byłoby nie skorzystać.






























1 komentarz:

  1. Dziękuję za fajny film o Santorini,miło było zobaczyć ta wyspę ponownie. Cały blog zawiera ciekawe informacje.

    OdpowiedzUsuń